Başkanı Güngör, En Düşük İşçi Maaşı Net 5350 TL Oldu

Dörtyol’da faaliyet gösteren Yolbulan Metal Demir Çelik Fabrikasında yetkili sendika olan Özçelik-İş Sendikası işveren ile sürdürülen toplu iş sözleşme görüşmeleri masada anlaşmayla sonuçlandı. Çelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör, emekçilere hak ettiği ücretleri almak için gece gündüz demeden çalıştıklarının altını çizerken, maaşlara %110 artış sağlandığını belirtti.

Özçelik-İş Sendikası Şube Başkanı Güngör, toplu sözleşme ile ilgili yaptığı açıklamada; “Gelinen her aşamayı çalışanlarla paylaştık. Onlarında görüş ve önerilerini dikkate alarak sözleşmeyi masa başında tamamlamış olmaktan dolayı da çok mutluyuz. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Toplu sözleşme sonunda maaşlarda %110 artış sağlandı. En düşük işçi maaşı net 5350 TL’ye ortalama maaşlarında 6400 TL’ye yükseltildi.

İkramiyeler 60 güne çıkartıldı, sosyal haklarda ise %50 oranında artış sağlandı. kurban bayramında net 2500 (%200 zam), Ramazan bayramında net 2000 TL (%200 zam) bayram harçlıkları verilecek. Ramazan ayında ayrıca erzak paketi yardımı da yapılacak. Sosyal haklarla birlikte ortalama net maaşın 7500 TL’ye çıkmış oldu” derken, emekçilere hak ettiği ücretleri almak için gece gündüz demeden çalıştıklarını kaydetti.

Ayrıca; sözleşmenin 2. yılında maaşlara TÜFE+4 oranında artış sağlanacağının da altını çizen Başkan Güngör, emekçilerle bir araya gelerek, toplu sözleşmenin hayırlı olması dileğinde bulundu. Yolbulan Metal Demir Çelik Fabrikası Genel Müdürü Ali İhsan Yolbulan’da sendikayla karşılıklı müzakere yoluyla sözleşmenin bitirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.