Başkan Savaş, Kursiyerlerin Heyecanına Ortak Oldu

Hatay Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları’nda (HATMEK) eğitim gören kursiyerler, sene boyunca yaptıkları el emeği göz nuru ürünlerini sergiledi. HATMEK’in Antakya’daki merkezinde kadın giysileri, resim, müzik, el sanatları ve rölyef kurslarını başarıyla tamamlayan kursiyerler emeklerini gözler önüne sererek taçlandırdı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, her yaş grubundan vatandaşın HATMEK, HBB Destek Eğitim Merkezi ve HBB Spor Kompleksi’nden faydalandığını belirtti. Kursları başarıyla tamamlayan kursiyerlerin heyecanına ortak olmaktan mutluluk duyduğunu da sözlerine ekleyen Savaş, HATMEK kurslarına destek veren Antakya Nedime Keser Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Sabri Tazeaslan’a teşekkür etti. HBB Yaygın Eğitim Şube Müdürü Emine Atmaca, HATMEK merkezlerinde verilen eğitimler hakkında konuklara bilgi verdi.

7 yaş üzeri tüm vatandaşların HATMEK eğitimlerin faydalandığını ifade eden Atmaca, “Şu anda Antakya HATMEK’teki günlük 780 öğrencimiz çeşitli alanlarda eğitim almaktadır. İskenderun’da 244, Payas’ta da 63 aktif öğrencimiz var. Pandemi sebebiyle iki yıldır çocuklara yönelik eğitimlere ara vermek zorunda kaldık. Bu sene 15 Haziran itibariyle çocuklara yönelik kurslarımızın kayıtlarını tamamladık” dedi.

Destek eğitim merkezlerinde yaz okullarına başladıklarını da belirten Atmaca, “Destek eğitim merkezlerimizde şu anda 250 öğrencimiz var. Geçen yıl 550 öğrenciyi mezun ettik. Bu sene destek eğitim merkezlerimizden faydalanan bir öğrenci LGS’de ilk beşe girebilecek durumda. Hatay Fen Lisesi’ni kazanır. 15 öğrencimiz de nitelikli liselere yerleşebilecek puanlar aldı” diyerek insan hayatına dokunabilmenin çok değerli olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Lütfü Savaş ve beraberindekiler, kursiyerlerin bin bir emekle hazırladığı eserleri tek tek inceledi. Kursiyerlerin başkan Savaş’a ilgisi büyüktü. Eserlerini Başkan Savaş ile paylaşan kursiyerler, çekildikleri fotoğraflarla bu güzel anı ölümsüzleştirdi. Müzik kursiyerlerinin söylediği şarkı ve türküler, yıl sonu sergisine renk ve neşe kattı.

HATMEK kurslarına gençlerin de ilgisi yoğundu. Üniversitelerin yetenek sınavlarına girmek için HATMEK’ten faydalandığını belirten 20 yaşındaki Alperen Geçgel, “Üniversite sınavlarına hazırlığın yanında, burada karakalem ve renkli çalışmalar çıkardık. Beklentimin üstünde eğitimler aldık. Manevi olarak çok şey paylaştık. Burcu Hocamın ve diğer kursiyerler bize çok yardımcı oldu” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.