Başkan Savaş, “Bu Şehirde Yapay Hiçbir Şey Yok!”

1 Nisan’da kapılarını ziyaretçilerine açan EXPO 2021 Hatay’ı katıldığını programda bir kez daha anlatan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, kentin geleceğe umutla ve emin adımlarla ilerlemesi için Expo’nun önemli bir kazanım olduğunu belirtti.

EXPO 2021 sürecini anlatan Başkan Savaş, “Medeniyetler Bahçesi temasıyla Expo’yu tasarladık ve bir hafta içerisinde 100 binin üzerinde ziyaretçi ağırladık. Hem Hatay’ın hem bölgenin hem de ülkemizin tanıtımına katkı sağladık. Arsuz-İskenderun bölgesindeki alanımız dünyanın her yerinden insanı ağırlarken Antakya- Defne’deki Expo alanımızda Türkiye’nin her köşesinden gelenleri ağırlayacağız. Bu iki alanımız da Hatay var oldukça var olmaya ve şehrimize hizmet etmeye devam edecektir. Herkesi Hatay’a bekliyoruz. Hatay’a gelmeyen hataya düşer.

Bu şehirde yapay hiçbir şey yok. Atalarımız ve 3 semavi din bize bir arada yaşama kültürünü öğretti. Biz de bu kültürü yaşatmaya çalışıyoruz. Bize her gün bayram diyoruz. Çünkü bu ay içinde 3 semavi dinimizin de bayramı var. Biz burada bayramlarımızı her zaman bir arada kutlarız. Biz bu şehri de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dehası ve önderliğinde tüm renklerimizle birlikte kurtardık. Üç dönemdir belediye başkanıyım. Bu şehri tüm renklerimizle yönetmenin gururunu yaşıyorum. Bu şehrin ruhu tüm dünyaya taşınırsa eminim bambaşka bir dünyada yaşarız” dedi.

Kentte restorasyon çalışmalarına büyük önem verdiklerini de belirten Savaş, Antakya sokaklarındaki ve şehrin diğer noktalarındaki tarihi yapıları geçmişten bugüne taşımayı kendilerine görev bildiklerini söylerken, “Hatay; gastronomisiyle, kültürüyle, doğasıyla eşsiz bir şehir. Kentimize gelen konuklarımız bu güzelliklere tanıklık edebilecek ve EXPO alanlarımızda hem eğlenecek hem de kente özgü güzellikleri deneyimleyebilecek. Herkesi Hatay’a bekliyoruz” diye konuştu.

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından konuk evi olarak restore edilen yapıda gerçekleşen programa Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu, Emekli Müftü Mustafa Sinanoğlu, Antakya Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Dimitri Doğum da katılım gösterdi. Din insanları, Hatay’dan tüm dünyaya el ele barış mesajı ulaştırdı. Hatay’daki bir arada yaşama kültürünün tüm dünyaya örnek olması temennisinde bulunan din insanları, kendi inançlarını bu kentte huzurla yaşadıklarını söylediler.

Programda Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Olcay Özkaya kentin binlerce yıllık tarihi hakkında önemli bilgiler paylaştı. Prof. Dr. Sibel Hakverdi ve Biyolog Dr. Samim Kayıkçı, tıbbi aromatik ve endemik bitki türleri bakımından zengin bir floraya sahip olan kentin bitki çeşitliliğinden ve bu bitkilerin kullanım alanlarından bahsetti. Hatay Gastronomi Akademisi Baş Danışmanı Esat Özata, 600’ün üzerinde yemek çeşidiyle UNESCO gastronomi şehirleri arasına adını yazdırmayı başaran Hatay’ın lezzetlerini ve bu lezzetlerin kent kültüründeki yeri ile ilgili bilgiler verirken, ilkim özelliği ve toprak yapısı sayesinde dünyanın en güzel neylerinin yapıldığı Samandağ’a özgü ney hakkında Alper Yıldırım’da bilgi vererek, ney dinletisi ile programa katılanların ruhuna hitap etti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.