ATALAY İÇİN AYM, SEÇİMDE HAKKI VE KİŞİ HAKKININ İHLAL EDİLDİĞİNE KARAR VERDİ

Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay’ın bugün Anayasa Mahkemesinde (AYM), görüşülen davasında seçilme hakkının ve kişi hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Hatay’dan milletvekili seçilen Can Atalay’ın AYM’deki davasında seçilme hakkının ve kişi hakkının ihlal edildiğine karar vermesinin ardından dosya yeniden İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince ele alınacak. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, karara ilişkin ise gerekçeli kararın açıklandıktan sonra duruma göre adım atılacağını ifade etti.

Yüksek Mahkeme, Gezi Parkı davasında 18 yıl hapse mahkum edildikten sonra 14 Mayıs’ta yapılan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde TİP’den milletvekili seçilen Can Atalay’ın bireysel başvurusunu görüştü. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Atalay’ın, “Seçilme ve siyasi faaliyette bulunma” hakkı ile “Kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle yaptığı başvuruda, “İhlal kararı” verdi. Can Atalay hakkında yeniden yargılamaya da hükmeden Yüksek Mahkemenin oy çokluğuyla aldığı kararın, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yerel mahkemeye gönderileceği öğrenildi.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Adalet Bakanı Bakan Tunç, henüz gerekçeli kararın açıklanmadığına dikkati çekerek, “Gerekçeli kararı gördükten sonra bir açıklama yapmak gerekir” dedi. Basın mensuplarının “Hak ihlali kararı Meclise dönüş anlamına mı geliyor?” sorusuna da yanıt veren Bakan Tunç, “Anayasa Mahkemesi’nin bir hak ihlali kararı varsa, gerekçeli kararı bir okumamız lazım. Gerekçeli karar doğrultusunda elbetteki işem yapılır” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.