Arsuz’da “Engellilerin Tüketici Hakları Çalıştayı” Gerçekleşti

Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Akçalı Mahallesi Cavide Büyüktepe Çok Amaçlı Salon ve Taziye Evinde gerçekleştirilen Engellilerin Tüketici Hakları Çalıştayına katıldı. Herkesin birer engelli adayı olduğunun altını çizen Başkan Güven,  engelli adayı olarak kendimizi görmemiz ve ona göre engellilerle ilişkilerin korunması gerektiğini belirtti.

Hümanist Dünya Derneğinin ve Engelsiz Dünya Federasyonu’nun koordinatörlüğünde, Engelliler Konfederasyonu’nun AB Projesi olan “Engellilerin Tüketici Hakları Çalıştayı” Akçalı Mahallesi Cavide Büyüktepe Çok Amaçlı Salon ve Taziye Evinde gerçekleşti. Arsuz Kaymakamı Hacı Hasan Gökpınar, Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Engelsiz Arsuz Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Serhat Gökpınar ve Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri çalıştaya katılım sağladı.

Bu çalıştayın amacına ulaşması yönünde temennilerini ileten Arsuz Belediye Başkanı Güven, “Hepimiz bir engelli adayıyız. Engelli adayı olarak kendimizi görmemiz ve ona göre engellilerle ilişkilerimizi korumamız gerektiğini düşünüyorum. Tabi engelli olmak; kimi doğuştan, kimi de sonradan bu engeli edinebiliyor. Ama engellilerden çok bizlere, yani engelli adaylarına görevler düşüyor. Bunları anlamak, toplum içerisinde nasıl, ne şekilde davranılması gerektiğini düşünmek bizlere düşüyor. Bu çalıştayın ilçemize, ilimize hayırlı olmasını, güzel sonuçlar doğurmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. 

Arsuz Kaymakamı Hacı Hasan Gökpınar, “Bu çalıştayın burada olmasında emeği geçen, başta Serhat Bey olmak üzere dernek yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Engellilik sadece kalıtsal veya doğuştan olan bir şey değil. Daha sonra da bir kaza süreciyle de oluşabilen bir durumdur. Şimdi ben buradan kaymakamlığa dönerken, Allah korusun, bir kaza geçirip engelli olabilirim. O yüzden Sayın Başkanın da az önce ifade ettiği gibi; her sağlıklı birey aslında bir engelli adayı. Bu noktada bizim sağlıklı bireyler olarak, engelliler ve onların bakımında çok önemli görev ifa eden ailelerinin hakları, onların hissiyatları konusunda çok hassas olmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.