Alibekiroğlu , “Fırsat, Hazır Olanlar İçin Her Daim Vardır”

İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE) Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) iş birliğinde Girişimcilik Tanıtım Konferansı düzenlendi. Bu ve benzeri etkinliklerle öğrencilerin ufkunu genişletmeye çalışmak kendileri için önemli olduğuna vurgu yapan İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, önem verdikleri bu tür etkinliklere devam edeceklerini belirtti.

İSTE Turuncu Salon’da düzenlenen etkinliğe İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazif Çalış, İSTE Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. L. Cenk Kumruoğlu, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreteri Oğuz Alibekiroğlu, projeDEM. Yönetim Kurulu Başkanı Muti Rumelli, projeDEM. Kurucu Ortağı Meltem Duygu, Haliç Üniversitesi TTO Direktörü Hatice Tuğsavul, TÜBİTAK İş Geliştirme Mentörü Murat Ünver, Genç Başarı Eğitim Vakfı Proje Sorumlusu/Girişimci Meryem Özkan, KARAT/SEOLOG- Kurucu Ekrem Karataş, Üstün Patent-Kurucu Özlem Arslan Kart ile birlikte, teknoloji şirketleri, genç girişimciler ile İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) akademisyenleri ve öğrencileri katılım sağladı.

Konferansta açılış konuşmasını yapan İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazif Çalış, “Böyle bir etkinliği üniversitemizde gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyum. Projelerle desteklediğimiz, yönlendirdiğimiz öğrencilerimiz pek çok platforma bizleri gururlandıracak işlere imza attı. DOĞAKA Girişimcilik Geliştirme Merkezi Programı sayesinde öğrencilerimiz fikirlerini hayata geçirme şansı yakalıyor. Onların yapmış olduğu atılımlar bizleri de umutlandırıyor” şeklinde konuştu.

Ticarileşme potansiyeline sahip iş fikri ya da projesi olan gençleri desteklemek için hazır olduklarını belirten DOĞAKA Genel Sekreteri Oğuz Alibekiroğlu ise, “Kalkınma ajansları her anlamda gelişmek, üretmek ve kalkınmayı sağlamak için buradalar. Kalkınma ekonomiden bireye indirgendiğinde girişimciliğin ön plana çıktığını görüyoruz. Bu yüzden girişimcilik artık daha çok gündemimizde yer alıyor. Düzenlediğimiz bilgilendirme ve farkındalık eğitimleri ile girişimciliğin her aşamasını destekliyoruz. Burada amacımız fikirden yatırıma bir dönüş sağlamaktır. Fırsat, hazır olanlar için her daim vardır. Yerelden ulusala, ulusaldan küresele bir amaç için çalışmaktayız. İnanıyorum ki buradaki genç arkadaşlarımız da kendi fikirlerini hayata geçirmek için çalışacaklar” diyerek tamamladı.

projeDEM. Yönetim Kurulu Başkanı Muti Rumelli ise, projelere nasıl başvuru yapılacağı, değerlendirme koşulları ve süreci hakkında öğrencileri bilgilendirdi. Online ve fiziksel eğitimlerle her türlü desteğin sağlandığı programda girişimcilikten yatırımcılığa uzanan aşamalar anlatıldı. Program, öğrencilerden gelen soruların yanıtlanması ve hatıra fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci konferans ile ilgili yaptığı değerlendirme “Her dönemin olduğu gibi çağımızın da vazgeçilmez bir yanı olan girişimcilik konusunda öğrencilerimizi bilgilendiren Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’na (DOĞAKA) ve katılımcılara teşekkür ediyorum. Bu ve benzeri etkinliklerle öğrencilerimizin ufkunu genişletmeye çalışmak bizler için önemli. Önem verdiğimiz bu tür etkinliklere devam edeceğiz” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.