Ahilik, Başka Kültürlere ve Toplumlara Esin Kaynağı Olmuştur!

İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, 35. Ahilik haftası ile ilgili kutlama mesajı yayınladı.

Kaymakam Demiryürek’ın yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi; “Ahilik kültürü ve felsefesi, toplumsal hayatın ortak paydası olan insanı esas almıştır. İnsanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde; dürüstlük, güvenirlilik, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkeleri esas alınmış ve bu insani değerler toplum tarafından bir hayat tarzı olarak da benimsenmiştir. Tüm insanlara hizmet götürmeyi amaçlayarak, bu doğrultuda yapılanmalar oluşturan Ahilik, tüm yönleriyle hayat biçimine dönüşmüş, başka kültürlere ve toplumlara esin kaynağı olmuştur.

Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahilik; iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzendir. Kaliteli üretim, sosyal güvenlik, işçi ve işveren ilişkileri, hizmet içi eğitim gibi uygulamalarıyla Ahilik, günümüzdeki işletmelere de yol gösterici olabilecek çağdaş niteliklere sahiptir.

Bu duygu ve düşüncelerle; 12-18 Eylül 2022 tarihleri arasında kutlamakta olduğumuz 35. Ahilik Haftası münasebetiyle ‘Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir. Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir’ düsturuyla ticaret ahlakı, yardımlaşma ve dayanışma gibi ilkelere dayanan felsefesi ile günümüzde esnaf ve sanatkârlarımıza kılavuzluk eden Ahi Evran-ı Veli’yi rahmet ve şükran ile anıyor, esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere tüm halkımızın ahilik haftasını ve esnaf bayramını en kalbi duygularımla kutluyor, ahiliğe esas olan birlik, beraberlik ve kardeşlik duygusunun pekişerek devam etmesini canı gönülden arz-ı niyaz ediyorum” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.