HBB Başkanı Lütfü Savaş, Mutabakat Metnini Değerlendirdi!

6 siyasi parti liderinin güçlendirilmiş parlamenter sistem için bir araya gelip ortak bir metne imza atması ülke ideallerini gerçekleştirme adına önemli bir adım olduğuna değinen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, insanların bu metinde yer alan ifadeler çerçevesinde bir Türkiye istediğini belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi, DEVA Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi, İYİ Parti ve Saadet Partisi genel başkanlarının güçlendirilmiş parlamenter sistem için bir araya gelip ortak metin imzalamasını değerlendiren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş, “Altı liderin ortak metne imza atmasını ülke ideallerini gerçekleştirme adına önemli bir adımdır. Türkiye öyle bir pozisyona geldi ki kişiler, kendi ideolojilerinden çok ülke ideallerini düşünür oldu. Sayın genel başkanlarımız, yıllardır özlemini çektiğimiz cümleleri ortak metinle deklare etmiş. Zaman açısından da çok isabetli bir deklarasyon oldu. İnsanlarımız da bu metinde yer alan ifadeler çerçevesinde bir Türkiye istiyor” diyerek altı liderin bir araya gelmesinin sevindirici olduğunu söyledi.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem için iktidarın koalisyon hükümeti benzetmesine cevap veren Savaş, “Parlamenter sistem demokrasinin tecellisi için çok önemlidir. Geçmişte koalisyon hükümetlerinde belki sıkıntı yaşadık ama 20 yıllık süreye baktığımızda gerek Meclis’te gerek ekonomik göstergelerde bugünler koalisyon günlerini bile arattı. Koalisyon günlerinden herkes ders almıştır ama 20 yıllık geçmişimizden de alınacak çok fazla ders var” diyerek ortak metnin Türkiye için çok önemli bir adım olduğunu belirtti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.