12 Ülke Takımının Katılacağı Şampiyona, 1-2 Temmuz’da Yapılacak

Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, 1-2  Temmuz 2022 tarihlerinde, Gözcüler Sahilinde gerçekleştirilecek “Dünya Footvolley Şampiyonası Eleme Maçları” öncesi basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Arsuz Belediyesi, Türkiye’de ikinci, Hatay’daki ilk Dünya Footvolley Şampiyonası Eleme Maçlarına ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz sene Alanya’da düzenlenen turnuvaya Azerbaycan Federasyonu tarafından onur konuğu olarak katılan ve 10 gün önce elemelerin 4. adımında Gürcistan’ın Batum şehrinde 3. olan ve Azerbaycan’daki ‘Dünya Footvolley Şampiyonası’na gitmeye hak kazanan Arsuz Belediyesi, turnuvaya ev sahipliği yapacak. Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven’in yanı sıra,  Dünya Footvolley Federasyonu Genel Sekreteri Afgan Hamzayev, Dünya Footvolley Federasyonu Hakemleri Kurul Üyesi Henk Woudstra, Belediye Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, basın mensupları programda yer aldı.         

Turnuva hakkında bilgi veren Arsuz Belediye Başkanı Güven, bu turnuvanın önemine vurgu yaparak, 12 ülkenin bu organizasyonda yer alacağını söyledi. Başkan Güven, “Arsuz, bizim her zaman söylediğimiz Hatay’ın inci ise Türkiye’nin en güzel ilçelerinden bir tanesidir. Hele yazın her yönüyle güzellikleriyle, tabiatıyla, kültürüyle, turizmiyle, insanıyla çok farklı bir yer. Uluslararası toplumda Türkiye’de hak ettiği yerde henüz değil ama biz onun için çaba gösteriyoruz. Arsuz’u tanıtmak, hak ettiği yere getirmek için çabamız var. Şimdi bununla ilgili ulusal, uluslararası çok çalışmalarımız var. Arsuz’un imkanları dahilinde ve destek veren kuruluşlar ile birlikte yapıyoruz. Biliyorsunuz bir pandemi döneminden geçtik, bu pandemi dönemi dünyada olduğu gibi bizde de birçok programı ve projeyi aksattı. Ama 2021 yılının Temmuz ayından itibaren biz faaliyetlerimize başladık ve özellikle Arsuz’u tanıtan çok değişik şekillerde faaliyetler gösterdik. Bunların başında spor geliyor. Biliyorsunuz spor, dünyada çok biliniyor. Onun için biz de önem veriyoruz. Mesela geçen yıl içinde 18 yaş altı Futbol Gelişim Ligi  düzenledik. Plaj futbolunda 18 yaş altı ve 18 yaş üstü. Değişik kategorilerde de müsabakalar düzenledik. Bunun yanında tenisle ilgili 8-19 yaş bölge Şampiyonası Arsuz’da yapıldı,  motocross yapıldı. Basketbol şenliği yaptık. Voleybolda 5 kategoride müsabakalar yaptık. Muay Thai minikler Şampiyonası burada oldu ve buna yakın bir çok yerde, biz kendi imkanlarımızla Türkiye’yi belirli spor dallarında temsil etmeye çalıştık.  Footvolley Alanya’da Türkiye’nin iki takımından biriydik ve Türkiye’yi temsil ettik. 10 gün önce gene dünya elemelerinde Türkiye’ye Arsuz takımı olarak üçüncülük getirdik. Bu şekilde Arsuz’u tanıtmaya çalışıyoruz.

Dünya Footvolley Şampiyonası ise faaliyetlerin en önemlilerinden bir tanesidir.  Şu an uluslararası müsabakaya ev sahipliği yapacağız ve bunun için arkadaşlarımız buradalar.  1-2 Temmuz’da yapılacak olan Dünya Footvolley Şampiyonası Eleme Müsabakasına 12 ülkeden 49 sporcu katılıyor ve bu önemli turnuva Arsuz’da yapılacak. Bu önemli; çünkü Hatay’da 12 ülkenin katıldığı bir müsabaka. Footvolley aslında estetik yönü seyri çok güzel olan bir spor türüdür. Hepinizi Gözcüler plajına bekliyoruz” diye konuştu.

Dünya Footvolley Federasyonu Genel Sekreteri Afgan Hamzayev, “Bu turnuvanın yapılmasında  büyük emeği olan Başkanımıza şahsım adına teşekkür ediyorum. Bu güzel memleketi, ilçeyi  tanıtma yönünde bir çabası olduğu için çok teşekkür ediyorum. Sonra Ayhan ağabeyimize çok teşekkür ediyorum.  Çünkü kendisiyle kısa zamanda tanıştık ve kısa zamanda çok büyük işler yaptık, Büyük ihtimalle Ağustos ayında, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Dünya Footvolley  Şampiyonası ilk defa olacak. 32 ülke katılacak.  Ayhan abi bizim yönetim kuruluna namzet gösterdi, onu yönetim kurulumuzda görmeyi çok istiyoruz.  15 ülkeden gelecekler vardı, ancak ekonomik ve siyasi sebeplerden dolayı bu sayı 12 ye düştü. Ancak hakem ve yetkililerle 14 ülke katılacak. Biz yine de bütün gücümüzü, bütün gayretimizi sarf ettik ve 12 ülkenin buraya getireceğiz. Katılacak ülkeler; Türkiye, Azerbaycan, Brezilya, Arjantin, ispanya, Romanya, Moldova, Pakistan, Hindistan, Kolombiya, İran ve Birleşik Arap Emirlikleri. Bu ülkelerden 49 sporcu katılacak. Erkekler ve mix (1 bayan 1 erkek) olmak üzere 2 kategori üzerinde müsabakalar yapılacak Dünya Kupası için 5 eleme turu koyduk. Birincisi İsrail’de,  ikincisi Brezilya Rio De Janeiro’da, üçüncü eleme Birleşik Arap Emirlikleri’nde, Dördüncü eleme Gürcistan’ın Batum şehrinde ve son eleme de Türkiye’nin Arsuz ilçesinde olacak. Arsuz Belediyesi Gürcistan’da 3. Olarak Dünya Footvolley Şampiyonasına gitmeye hak kazandı. Herkesi Bakü’de yapılacak finallere davet ediyorum” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.