1 Nisan’da Devlet Protokolü Hatay’da Buluşacak!

Bahar coşkusunun 1 Nisan’dan itibaren Expo ile birlikte yaşanacağını söyleyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, tüm devlet büyüklerini bu açılışa davet edeceklerini kaydetti. Biz serhat şehriyiz diyen Başkan Savaş, cumhurbaşkanının da buna önem verdiğini, açılışa gelirse de mutlu olacaklarını belirtti.

Expo 2021 Hatay’ın botanik alanında gerçekleşeceğini belirten Başkan Savaş, “Geçen hafta Dubai’deki Expo’yu ziyaret ettik. Oradaki teknoloji ağırlıklı Expo idi. Bizimki tarım, botanik, gastronomi, tarih, kültür ve medeniyet ağırlıklı olacak. Bu organizasyon topraktan geçimini sağlayan vatandaşlara gelir kapısı da olacak. Yenilikleri görmek isteyen herkesi 1 Nisan’dan itibaren şehrimize davet ediyoruz. Siyasi ayrım gözetmeksizin devlet büyüklerinin tamamını açılışa davet edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızı da davet ediyoruz. Biz de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemize emanet ettiği bir serhat şehiriz. Cumhurbaşkanımızın da buna önem verdiğini düşünüyoruz. Gelirse mutlu oluruz. Çünkü biz bu organizasyonu Hatay’dan herkese birlik, beraberlik ve barış mesajı vermek için yapıyoruz. Bu birlik ve beraberlik tablosu tüm dünyaya örnek olsun istiyoruz” dedi.

Expo’yu ziyaret edenleri nelerin beklediğine dair kısaca bilgiler veren Savaş, “Her iki alandaki eserler Hatay’a miras kalacak. Alanlar Hatay’ın, sanat, bilim, ticaret, kültür ve gastronomi evi olacak. Herkesin kendine güzel bir anı olacağı bir alan olacak. Çocukların zihinsel fiziksel gelişim sağlayacağı 11 dönümlük sadece alan olacak. Bu alan Hatay’ın yıllardır beklediği bir alan olacak. Hiçbir yerleşke sökülmeyecek ve şehrimize uzun yıllar hizmet edecek. Expo’da gastronomiye büyük önem veriyoruz. Antakya’da ülkemizin her yerinden lezzetleri ağırlayacağız. İskenderun-Arsuz bölgesinde ise dünyanın her yerinden lezzetlere yer vereceğiz. Expo için Hatay’a gelecek misafirleri de büyük sürprizler bekliyor.

Hatay’a gelecek konuklarımızı UNESCO onaylı Gastronomi Kenti unvanıyla Orta Doğu, Akdeniz ve Anadolu’dan lezzetlerin yer aldığı mutfağımızla karşılaşacağız. Bununla beraber Hatay’ın tarihsel sürecini anlatan bin 650 metrekarelik Ortak Varoluş Mozaiği ile buluşacaklar. Bu mozaiğimizde Darius ile Büyük İskender’in savaşı da var günümüz de var. Ülkemizin hangi değeri ve zenginliği varsa Hataylılar ve Hatay’a gelenler bunları Expo 2021’de görecek” açıklamalarında bulundu.

Lütfü Savaş; Ankara, İzmir ve İstanbul’dan Hatay’a yapılan uçak sefer sayılarının arttırılması ve diğer kentlerden de sefer yapılması için Türk Hava Yolları’na ve diğer hava yolu şirketlerine çağrıda bulundu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.